Co je to bonding?

Jedná se tedy o prvotní proces utváření vztahu mezi maminkou a miminkem. Matka a dítě by k sobě měli být “přilepeni”, kůži na kůži. Miminko však nesmí prochladnout. Z jedné strany je ohříváno tělem maminky, ale z druhé není chráněné. Proto je důležité ho chránit vhodnou přikrývkou.

Bonding je proces utváření vazby mezi dítětem a matkou v průběhu prvních chvil i let života dítěte. V českém jazyce je tento termín používán pro vysvětlení procesu vytváření prvotní, bezprostředně poporodní vazby mezi matkou a novorozeným dítětem. Bonding doslova znamená lepení. Případně můžeme použít české ekvivalenty jako sepjetí či připoutání. Jedná se o budování základních emočních vazeb mezi matkou a dítětem. Pouta, která se rozvíjejí již během těhotenství, po porodu nabývají na síle díky hormonálním změnám v těle matky i dítěte. Jsou přímo spjaté se “zamilovaností” a dítě s matkou se do sebe zamilovávají.

 

Jedná se tedy o prvotní proces utváření vztahu mezi maminkou a miminkem. Matka a dítě by k sobě měli být “přilepeni”, kůži na kůži. Miminko však nesmí prochladnout. Z jedné strany je ohříváno tělem maminky, ale z druhé není chráněné. Proto je důležité ho chránit vhodnou přikrývkou.

 

K tomuto účelu mohu vřele doporučit naši merino bambusovou dečku. Merino je přírodní a antibakteriální vlna, která navíc krásně hřeje. Není potřeba oblékat čepičku. Naopak, maminka by měla k hlavičce dítěte hodně čichat. Usnadní to spuštění laktace. Příroda je mocná, věřme v ní :-)  deka_01_tmava.jpg

 

Bonding by neměl být přerušovaný. To znamená případná vyšetření dítěte provádět na těle matky. Miminko by nemělo být myté. Kontakt s kůží matky přispívá k poporodní adaptaci na okolní svět. Následovat by měl i tzv. rooming-in, tj. pobyt matky a dítěte spolu.

 

V případě, že je kontakt mezi matkou a dítětem přerušen, dochází v těle matky k podobné situaci, jako kdyby dítě ztratila. Poklesne hladina hormonů. Prodlouží se tím nástup laktace, o zhoršení pdychického stavu ani nemluvě.

 

Přerušený či chybějící bonding s sebou nese vážné problémy na straně matky i dítěte. Nejsou sice vidět hned, ale o to jsou vážnější.

Děti odtržené od matek jsou například plačtivější, více trpí pocity osamělosti a v dospělosti i depresemi.

Dítě zkrátka patří k matce. Mateřská náruč je pro dítě tím nejpřirozenějším a nejněžnejším místem na tomto světě.

1G3C9102_2_small.jpg

www.duomamas.czVybrané BABY FRIENDLY instituce

  •   Haluzice

Chalupa Kotár

Ideální příležitost pro rodiny s dětmi hledající klid a odpočinek od shonu běžného dne.

  •   Sušice - Podmokly

Chata IRIS

Ráj milovníků přírody aneb relax i v županu na ŠUMAVĚ!

  •   Šestajovice

ČOKOLÁDOVNA, VÝROBA SVÍČEK A MÝDEL

Výrobní dílny pro veřejnost; Čokoládovna, svíčkárna, mydlárna a kosmetika RODAS – Šestajovice u Prahy

  •   Pec pod Sněžkou

Aparthotel Svatý Vavřinec

Ubytování i zábava pro děti i dospělé